środa, 31 października 2018

PERU



Peru to kraj fenomenalny, zarówno dla podróżników jak i archeologów. Inkowie - lud czcicieli Słońca, stworzył tutaj jedną z najznakomitszych kultur, która istniała na długo przed przybyciem Europejczyków. Relikty jednej z najstarszych cywilizacji na świecie, ukryte w niedostępnym krajobrazie Peru, nie przestają do dziś fascynować. Lista atrakcji, jakie oferuje Peru jest długa, a do najsłynniejszych należą: tajemnicze inkaskie ruiny w pobliży Cusco, górska stolica Machu Picchu, ogromne rysunki na pustyni Nazca, grobowce ludu Collas zwane chullpas w rejonie jeziora Titicaca, olbrzymie miasto Chan Chan czy grobowiec władcy Sipan. Mimo iż, historia tych miejsc nie została nigdzie zapisana to przetrwała w przepięknych, zagadkowych przedmiotach ze złota, srebra i kamienia. Tradycyjna kultura została wprawdzie zniszczona przez hiszpańską konkwistę w XVI w, ale prawie połowa spośród 27mln mieszkańców Peru jest Indianami czystej krwi. Mieszkają oni w najbardziej niedostępnych rejonach Peru, ukryci w górskich wioskach, posługują się językami keczua i aymara, a ich wierzenia i obyczaje są kwintesencją tradycji andyjskiej oraz kultury narzuconej przez Hiszpanów. Wielu antropologów jest zafascynowanych tym krajem, gdyż mieszka tutaj ok. 50 różnych grup etnicznych, i choć trudno w to uwierzyć niektóre pozostają totalnie odcięte od cywilizacji.







Peru to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na naszej planecie, posiadające niezwykle zróżnicowane środowisko naturalne. Różnorodność jaką kraj ten oferuje podróżnikom jest niesamowita: na świecie istnieją 103 strefy ekologiczne, a 83 z nich można spotkać właśnie tutaj! To jedyny na kontynencie południowoamerykańskim kraj, który może pochwalić się taką rozmaitością. Niezwykłe położenie geograficzne powoduje również, że Peru zachwyca nieustannie bogactwem dziedzictwa etnicznego, kuchnią, muzyką i folklorem. Szczyty Andów przyciągają zapalonych miłośników wspinaczki z całego świata. Prawie połowa terytorium Peru to amazońska, dzika puszcza, pełna charakterystycznych krajobrazów. Najbardziej pustynne tereny świata rozciągają się wzdłuż wybrzeża.


Podróż do tego kraju to niezapomniane przeżycie, które z pewnością utrwalą kontakty z dumnymi ze swej historycznej spuścizny Peruwiańczykami.


Lima- miasto Królów założone przez konkwistadora Francisco Pizarro. Kolonialna część miasta tzw. Centro Historico z Plaza de Armas, do którego przylega Pałac Arcybiskupi, Katedra i Pałac Prezydencki. Dworzec Kolei Transandyjskiej współprojektu inż. Ernesta Malinowskiego, kościół i klasztor św. Franciszka (XVII w.), w którym znajdują się malowidła ścienne, liczne relikwie oraz pierwszy limeński cmentarz! Wizyta w muzeum Rafael Larco Herrera, które posiada największy na świecie prywatny zbiór ceramiki starożytnego ludu Moche i Nazca. Oprócz ponad 40.000 sztuk ceramiki i 5.000 sztuk złota i tekstyliów Larco Museum słynie z galerii prekolumbijskich erotycznych ceramik.



Paracas
- wycieczka na Wyspy Ballestas– nieduży archipelag wulkaniczny, nazywany „małym Galapagos”, na którym można obserwować ssaki morskie i liczne gatunki ptaków. Wyspy zamieszkują kormorany, głuptaki, flamingi, pingwiny Humboldta, lwy morskie i pelikany. Po drodze zobaczyć można tzw. „Kandelabr Andów” – przeszło dwustumetrowy, prekolumbijski rysunek naskalny, a także czerwone piaski pokrywające wybrzeże półwyspu Paracas



Przejazd pustynnym wybrzeżem przez region uprawy winorośli, gdzie wytwarzane jest Pisco – narodowy trunek peruwiański. Zwiedzanie bodega oraz degustacja trunków.


Oaza Huacachina – najsłynniejsza oaza Ameryki Południowej malowniczo położona wśród piasków pustyni. Buggies, samochody przystosowane do jazdy po wydmach. Dużą dawkę adrenaliny zapewnia nie tylko jazda buggies, ale również możliwość zjazdu na deskach (sandboarding).



Suchy płaskowyż Nazca jest jednym z najbardziej zagadkowych miejsc w Ameryce. Mieszkający tu lud Nazca wykreślił na pustyni, około 1500 lat temu, olbrzymich rozmiarów figury i rysunki zwierząt. Rozciągają się one na obszarze około 50 km długości i 14 km szerokości dlatego widoczne są tylko z lotu ptaka. Istnieje wiele teorii na temat powstania figur, jak dotychczas żadna nie udowodniona.


Intrygujące Akwedukty w Cantalloc oraz cmentarzysko w Chauchilla położone na pustyni, gdzie zachowało się wiele oryginalnych mumii. Przedkolumbijscy mieszkańcy balsamowali zwłoki chowając je z cennymi przedmiotami. Choć groby zostały doszczętnie splądrowane w poszukiwaniu wartościowych pamiątek nadal pozostały mumie, które wywierają olbrzymie wrażenie na oglądających.


Słynna autostrada Panamericana ciągnącą się niemal nieprzerwanie od Alaski po Ziemię Ognistą. 



Arequipa (lista UNESCO) położona u stóp wulkanu Misti (5.842 m n.p.m.) zwana Białym Miastem, zbudowana z białego tufu wulkanicznego (sillar) pochodzącego z licznych otaczających miasto wulkanów. Zwiedzanie miasta: Plaza de Armas, katedra hiszpańska (XVII w.); klasztor św. Katarzyny (powierzchnia całego kompleksu przekracza 20 tys. m² i jest to „miasto w mieście” z ulicami, domami, placami), gdzie mieszkały mniszki pochodzące z najbogatszych hiszpańskich rodów; Muzeum Sanktuariów Andyjskich, w którym zgromadzono mumie i przedmioty z grobów odnalezionych na zboczach wulkanu Ampato, w tym najsłynniejszą wysokogórską dziecięcą tzw. mumię Juanity – inkaskiej księżniczki. Została odnaleziona w 1995 roku będąc świadectwem wiary Inków w możliwość zyskania przychylności bogów poprzez składanie im na szczytach gór ofiar z dzieci.








Cruz del Condor


Najgłębszy na świecie Kanion Colca, w rejonie którego siedem szczytów wulkanicznych wznosi się powyżej 6.000 m n.p.m. 


Trekking na dno kanionu- po drodze niesamowite widoki na kanion i okoliczne wioski położone wewnątrz. 





Położona na dnie kanionu oaza Sangalle (1850 m n.p.m.) z ciepłym klimatem, bujną roślinnością i basenem! 



Wspinaczka na sam szczyt ściany kanionu. To dla każdego sprawdzian sił, ale też duża satysfakcja.





Puno i Jezioro Titicaca


Rejs na wyjątkowe pływające wyspy Indian Uros, którzy nadal podtrzymują tradycje swych przodków. Wyspy, podobnie jak łodzie zbudowane są z trzciny totora, która jest także jednym z głównych składników pożywienia Indian Uros. Okazja do zapoznania się z wyjątkowym stylem życia dzisiejszych Indian. 


Półwysep Sillustani nad jeziorem Umayo. Znajdują się tam wieże grobowe i świątynia Słońca, wzniesione przez Indian Ajmara w okresie prainkaskiego państwa Colla: Wielka Wieża Jaszczurki i Krąg Słoneczny. 






















Przejazd do Cuzco jedną z najbardziej malowniczych tras przez Andy. Wizyta w
miasteczku  i dawnej twierdzy inkaskiej Pucara, dawnej świątyni boga Wiracocha Raqchi i kościółku Andahuaylillas nazywanym „peruwiańską Kaplicą Sykstyńską”. 










Potężna forteca inkaska Sacsayhuaman. 


Święta Dolina Inków położona w dolinie rzeki Urubamba. Dzięki bardzo żyznym ziemiom i tarasowym polom uprawnym dolina była inkaskim rolniczym „El Dorado”.
Wizyta w ruinach miasta inkaskiego Pisac oraz na kolorowym indiańskim targowisku. 


Ollantaytambo urocze kamienne miasteczko z twierdzą inkaską górującą nad miastem. W twierdzy znajdują się imponujące monolity, a stoki skalne wykorzystano jako spichlerze oraz więzienie. Samo miasteczko Ollantaytambo jest jednym z lepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków, gdyż zostało wybudowane na pozostałościach murów inkaskich. 





Jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi: Machu Picchu (lista UNESCO), gdzie na wysokości ok. 2500 m n.p.m. leżą ruiny legendarnego miasta Inków, odkrytego dla świata dopiero w 1911 roku przez amerykańskiego historyka Hirama Binghama. Prawdopodobnie miasto zostało opuszczone przed najazdem hiszpańskich konkwistadorów, dlatego ocalało i jest tak dobrze zachowane do dnia dzisiejszego. Znajdują się tu wielkie kamienne budowle: Świątynia Trzech Okien, Pałac „Dziewic Słońca”, wiszące tarasy, akwedukt i Torreon – naturalna jaskinię połączoną z wieżą, prawdopodobnie cmentarzysko władców. Dla chętnych możliwość wejścia na Huayna Picchu. Chęć wejścia należy zgłosić co najmniej 3 miesiące przed wyjazdem.  








Przepięknie położone solanki Salinas de Maras, gdzie od najdawniejszych czasów wytwarzana jest sól pochodząca z podziemnych źródeł.



Rzut oka na niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju okrągłe pola tarasowe w Moray, pochodzące z czasów inkaskich.


Wizyta w indiańskiej wiosce Chinchero, gdzie miejscowy kościółek swoimi zdobieniami konkuruje o miano najpiękniejszego w całej okolicy.


Cuzco zwane „pępkiem świata” - dawna stolica imperium Inków. Tu znajdował się pałac władcy oraz Świątynia Słońca Coricancha – najważniejsze sanktuarium, w którym spoczywały zmumifikowane zwłoki dawnych władców. Jej dach był w całości wykonany ze złotych dachówek, a w pobliżu znajdował się Złoty Ogród – największy dziw indiańskiej metropolii. Główny plac Plaza de Armas, wybudowany przez Hiszpanów na miejscu Coricanchy klasztor Santo Domingo z partiami oryginalnych murów inkaskich, a także wiele dobrze zachowanych zabytków m.in.: katedra (XVII w.); kościół jezuitów (XVII w.). Spacer po dawnych ulicach takich jak Hatunrumiyoc, gdzie w świetnie zakonserwowanym murze pałacu szóstego Inki - Inka Roca znajduje się słynny szesnastokątny kamień.





Kuchnia

Kuchnia peruwiańska jest niezwykle bogata - na wybrzeżu proponuje różnorodne ryby i owoce morza, w górach dania pikantne, a także obfitość owoców z selwy (lasu równikowego).
Tradycje kulinarne zależą nie tylko od regionu, ale przede wszystkim od wyznawanej religii. Jedną z wielu atrakcji, jakie oferują eleganckie restauracje w Limie, jest menu ułożone z potraw podawanych przed konkwistą. Lima, oraz wiele nadmorskich miejscowości oferuje najlepsze w kraju owoce morza. Ta niezwykła rozmaitość ryb jest zasługą zderzenia się Prądu Humboldta z innymi morskimi prądami u brzegów Peru. Najsłynniejsza peruwiańska potrawa to ceviche, czyli biała ryba w pikantnej marynacie z soku limonki, cebuli i ostrej papryki. Potrawa smakuje naprawdę wyśmienicie, gdy przyrządza się ją ze świeżo złowionej ryby. Smak jej bywa wprawdzie różny - każda restauracja, ma swój własny pilnie strzeżony przepis na zalewę. Istnieją niezliczone wersje podstawowego przepisu, ale tradycyjnie podaje się ją z kukurydzą, maniokiem lub ziemniakami. Do najpopularniejszych owoców morza zaliczają się kalmary, krewetki i małże. W okolicach wysp Ballestas warto spróbować skorupiaki. Można tutaj także skosztować chupe de camarones - gęstą potrawkę z krewetek lub tacu tacu - danie z różnych owoców morza z fasolką. Inne znakomite potrawy z owoców morza to: escabeche de pescado - smażona ryba podawana na zimno z sosem z cebuli i ostrej papryki i czosnku, przybrana oliwkami i jajkami na twardo.
W królestwie ryb prym wiodą okoń morski (corvina), chita, lenguado i sola. Zazwyczaj podaje się je grillowane.
Uniwersalną przyprawą jest papryka, wszechobecna w całym kraju. Prawdziwą ojczyzną pikantnej kuchni, gdzie sztuka przyrządzania palących gardło potraw została doprowadzona do doskonałości są tereny górskie. Należy uważać, ponieważ tubylcy lubią wprowadzać w błąd turystów jeśli chodzi o ostrość przyprawy, co może zrujnować kupki smakowe na calutki dzień. Restauracje prześcigają się w proponowaniu przepisów na rocoto relleno (faszerowane papryki) z lokalnym serem. Należy zachować rozsądek w kosztowaniu przysmaków peruwiańskiej kuchni, gdyż zazwyczaj jest ona bardzo ostra, a nieprzyzwyczajony żołądek może stać się ofiarą biegunki znanej jako jaloproctitis.
Peru jest także ojczyzną, starych poczciwych ziemniaczków, których uprawia się kilkaset rodzajów. Ziemniaki są podstawą popularnych w kuchni górskiej jednodaniowych potraw. W górach Peru uprawia się także inne rośliny bulwiaste, które stanowią ważny element kuchni narodowej jak np. olluco, warzywo w kolorze od pomarańczowego do czerwonego, które smakuje jak młode ziemniaki. Najczęściej podaje się je z suszonym mięsem z lamy lub suszoną wołowiną.
Kukurydza jest kolejnym, nieodłącznym elementem kuchni peruwiańskiej. Ma mnóstwo odmian, a ilość potraw której jest składnikiem jest niezliczona. Chica, sfermentowany napój z kukurydzy, to swego rodzaju mętne i mocne piwo. Z okazji świąt związanych z siewem pije się go ogromnych ilościach. Choclo, gotowane kolby sprzedaje się na każdym rogu ulicy z dodatkami plastrów sera i sosu picante. Natomiast prażone ziarna, to popularna przekąska przed daniem głównym lub jako dodatek do piwa.
Anticuchos (szaszłyki z serca wołowych lub wieprzowych) to żelazny punkt peruwiańskich przyjęć z grillem - nie cieszy się on jednak wśród cudzoziemców zbytnim zaufaniem. Drugą potrawą, do której nie mogą się przekonać przyjezdni turyści jest cuy, czyli świnka morska.
Peruwiańczycy kochają słodycze i desery. Do najpopularniejszych należy manjar blanco - rodzaj kremu zrobionego z mleka i cukru oraz cocadas (makaroniki kokosowe) lub typowo hiszpańskie churos (ciasto przypominające pączki z miodem lub czekoladą). Inne charakterystyczne słodycze to yuqitas, kulki tapioki obtoczone w cukrze i smażone w głębokim tłuszczu.
Lucuma to mały brązowy owoc, spotykany jedynie w Peru. Ma ciekawy smak, przypominający orzechy i używa się go do wyroby lodów i sorbetów.




Koszenila - jest barwnikiem w stu procentach naturalnym, ale pozyskiwanym z dość oryginalnego surowca – wysuszonych i zmielonych owadów zwanych czerwcami kaktusowymi!


Palta czyli awokado i najsmaczniejsze, proste potrawy.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz