sobota, 14 maja 2016

Maroko

Niebanalną рroрozусją wakaсуjną jest wyjazd do Maroko - malowniczego kraju położonego w północno - zachodniej Afryce. Zobaczymy tam wspaniałe szczyty górskie, słoneczne plaże, zachwycającą architekturę i gorące piaski Sahary. W Maroko panuje klimat strefу рodzwrotnikowej, dlatego najlepiej jechać tam wiosną (marzec – maj) lub jesienią (wrzesień – połowa listopada). Unikać natomiast najlepiej lipca i sierpnia – najazd turystów i wysokie temperatury. Zimą jest stanowczo mniej turystów (oprócz Marakeszu i Agadiru), a temperatury umiarkowane, ok. 15 st. Noce są jednak zimne,a tanie hotele często bez centralnego ogrzewania.
Obуwatele Unii Euroрejskiej nie muszą рosiadać wizу, wуstarсzу ważnу рaszрort na okres nie mniejszу niż 6 miesięсу w сhwili рrzуjazdu do kraju.








Rabat - administracyjna stolica Maroka, położona na zachodzie kraju, nad Oceanem Atlantyckim. Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od pałacu królewskiego (tylko z zewnątrz) oraz twierdzy Oudaias Kazbah położonej na górującym nad miastem wzgórzu. Następnie – mauzoleum Mohammeda V, które zostało zbudowane w latach 70. XX wieku w tradycyjnym marokańskim stylu oraz wieża Hassana, wznosząca się nad rzeką Bou Regreg. Jest to jedyna pozostałość z niedokończonego potężnego meczetu Yaqub al-Mansur.
 







Kasba Oudaja w Rabacie. Za typową bramą kryje się spokojna, artystyczna dzielnica z tradycyjnymi, biało-błękitnymi domami i krętymi uliczkami. Jest tu zadziwiająco cicho i pusto, a przede wszystkim pięknie. Warto się tu zgubić. W lokalnej kawiarni można wypić marokańską kawę "Nous Nous" i zjeść ciastko z marcepanem.





Przejeżdżamy przez Tanger położony nad Cieśniną Gibraltarską na Cape Spartel – najdalej wysunięty w stronę oceanu, cypel północno - zachodniego wybrzeża Afryki.



Przez góry Rif, najwyższe na północy Maroka docieramy do Chefchaouen (Szefszawan), miasteczka cieszącego się ogromną popularnością wśród turystów ze względu na piękne położenie oraz chłodne i czyste powietrze. Spacer malowniczymi, wąskimi uliczkami i zaułkami tutejszej mediny to wielka przyjemność. 






Volubilis – miejscowość założona przez Rzymian w I w. n.e. Jest to największy i najlepiej zachowany kompleks ruin rzymskich w Maroku. Znajdują się tu pozostałości murów obronnych, kapitolu będącego kopią świątyni Jowisza w Rzymie, domów mieszkalnych ozdobionych pięknymi mozaikami.



Meknes i Fez

W Meknes trzeba zobaczyć Bab Mansour – wspaniałą bramę otwierającą drogę do miasta, założonego przez Moulaya Ismaila, najbardziej krwawego z marokańskich władców.

Fez - miasto cesarskie i najważniejszy ośrodek religijny Maroka. Dawna stolica państwa założona w 807 r. n.e. przez sułtana Idrisa II, otoczona imponującymi murami obronnymi. Stary Fez z labiryntem wąskich i krętych uliczek, medresa el-Attarine – szkoła teologiczna, postój przy mauzoleum Moulay Idriss – syna założyciela pierwszej w Maroku dynastii, a następnie pod meczetem al-Karaouine czy spacer przez Mellah, czyli dzielnicę żydowską w Fes el-Jdid - oferują zaskakujące widoki, spotkania oraz niezapomniane wrażenia. 







W Maroko do każdego miejsca dociera się pięknymi trasami widokowymi - przez wąwozy, przełęcze i doliny rzek pełne gajów palmowych i berberyjskich wiosek.







Na południu Maroka, na skraju Sahary położone jest miasto Erfoud, z którego przed świtem, na pustynię wyruszają chętni na obserwację wschodu słońca na ergu Chebbi (jest to ruchoma wydma piaszczysta).





Kazba Ait Benhadou znajduje się wewnątrz ksaru (ufortyfikowanej osady) o tej samej nazwie. Jest często wykorzystywana przez filmowców jako plener do wielkich produkcji historycznych. To tutaj kręcono zdjęcia do takich przebojów kina światowego jak Gladiator, Klejnot Nilu, Lawrence z Arabii. 



Marrakesz- jedno z najpiękniejszych miast Maroka, w którym dominuje czerwony kolor zabudowań. Na przełomie XII i XIII w. Marrakesz był stolicą imperium Almohadów, ciągnącego się od Oceanu Atlantyckiego aż po Trypolitanię. Największa atrakcja miasta to centralny plac, a zarazem największy bazar – Jemaa el Fna. Gwar, ruch i ożywiona atmosfera panuje tu o każdej porze dnia, jednak prawdziwy urok tego miejsca można odczuć dopiero wieczorem, kiedy setki ludzi gromadzą się na zabawach i degustowaniu marokańskich potraw.








Agadir- najbardziej znany kurort, położony w najpiękniejszym fragmencie atlantyckiego wybrzeża Maroka. Wspaniała, piaszczysta plaża o długości 8 kilometrów i szerokości do 300 metrów czeka na spragnionych słońca gości. Prąd Kanaryjski zapewnia tu przez cały rok łagodną temperaturę powietrza od 18-28ºC. Liczne sklepiki, restauracje i bary, które ciągną się wzdłuż głównych ulic – Hassana II i Mohammeda V oraz przy nadmorskiej promenadzie – są doskonałym miejscem wytchnienia.

W Casablance największą atrakcją jest meczet Hassana II zbudowany w 1989 roku (z najwyższym na świecie minaretem - 210 m), który może pomieścić wewnątrz i na dziedzińcu ponad 100 tysięcy wiernych.

El Jadidzie najwspanialszym zabytkiem jest pozostała po Portugalczykach podziemna cysterna. W cysternie mieściła się niegdyś zbrojownia i szkoła fechtunku portugalskiego garnizonu.



Antyatlas - Tafraout-Tiznit, Taroudant-Tiout.







Essaouira - malownicze miasteczko zbudowane na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w którym zobaczymy uliczki, które swój współczesny wygląd zawdzięczają przebudowie przeprowadzonej w XVIII w. wg projektu francuskiego architekta Theodora Cornut. W porcie rybackim można zjeść grillowane owoce morza, wyłożone na lady prosto z kutrów i łódek.








Mieszkańcy

Na północy kraju mieszka głownie ludność arabska, południe to Berberowie – najdawniejsi mieszkańcy Maroka, którzy kultywują swoje zwyczaje, miejscowe dialekty i odrębną architekturę (kazby, komunalne spichlerze – agadiry, gliniane domy „przyklejone” do zboczy itp.). Berberyjki nie zasłaniają twarzy, a przed złym chronią je amulety i bransolety.











 
 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz