sobota, 28 maja 2016

Turcja

Turcja położona jest w Azji i częściowo w Europie. Kraj otoczony jest aż czterema morzami. Udając się na wakacyjny urlop, turyści mogą liczyć na piękną pogodę i wiele atrakcji do zwiedzania. Smakosze kuchni poznają mnóstwo nowych, aromatycznych przypraw. 



Stambuł, jedno z największych miast na świecie, nie ma sobie równych. Stanowi jedyną w swoim rodzaju mieszankę kultur Orientu i wpływów Zachodu. Miasto ma zdumiewającą ilość zabytków, meczetów i pałaców. Na szczególną uwagę zasługuje półwysep, na którym niegdyś znajdował się średniowieczny Konstantynopol, a wcześniej starożytne Bizancjum. To tutaj położone są najpiękniejsze budynki, takie jak słynna Hagia Sophia jeden z najdoskonalszych zabytków bizantyjskich, podziemne cysterny, rewelacyjny Pałac Topkapi- wzniesiona w XV wieku okazała rezydencja sułtanów, z pięknie ozdobionymi bramami, dziedzińcami i pawilonami oraz porażający swoją wielkością Błękitny Meczet, obok którego znajduje się obsadzony drzewami plac będący niegdyś rzymskim hipodromem. Niedaleko mieści się Wielki Bazar, z którego trudno wydostać się bez jednej z tysiąca sprzedawanych tu orientalnych pamiątek. Zabytkowe dzielnice Stambułu zostały umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 




Gwar, atmosfera zabawy, setki dyskotek, pubów i restauracji, rejs statkiem po Bosforze, cieśninie łączącej Morze Czarne z morzem Marmara kreują niezapomniane oblicze Stambułu.



Nad miastem Bergama wznosi się wzgórze z ruinami antycznego miasta Pergamon, niegdysiejszej stolicy potężnego państwa Attalidów. Dzisiaj jest to spokojny ośrodek, dokąd w sezonie zaglądają liczni turyści zwabieni pozostałościami po bardzo ważnym starożytnym mieście. Oprócz słynnej biblioteki, Asklepionu, teatru, świątyni Trajana, ołtarza Zeusa czy agory znajdował się tutaj jeden z Siedmiu Kościołów wymienionych w Apokalipsie św. Jana. Ze wzgórza z akropolem roztacza się piękna panorama miasta i okolic. 



Efez - najważniejszy zabytek archeologiczny i historyczny, będący najlepiej zachowanym starożytnym miastem na terenie Turcji. W planie zwiedzania są– wspaniałe, wyłożone marmurem ulice, majestatyczne fontanny, słynna Biblioteka Celsjusza oraz antyczny teatr dla 24 tysięcy widzów.
W starożytności Efez był tętniącym życiem miastem handlowym oraz ośrodkiem kultu Cybele - bogini płodności. Jest też ważnym miejscem dla chrześcijan. Tutaj powstała jedna z pierwszych wspólnot chrześcijańskich w Azji Mniejszej, a święty Jan obejmował w Efezie stanowisko biskupa.





W pobliżu Efezu na Wzgórzu Słowików znajduje się Domek Matki Boskiej. Jest to właściwie duży, wspaniale utrzymany ogród, na terenie którego znajduje się odnowiony domek Matki Bożej przekształcony z powrotem w kaplicę, resztki starożytnej cysterny, źródło oraz, całkiem z tyłu, niewielki klasztor oo. kapucynów opiekujących się świętym miejscem. W skwarne dni można tu znaleźć wiele cienia, zaś woda ze źródła ma wyborny smak i znakomicie gasi pragnienie. 




Troję kojarzy chyba każdy człowiek na świecie, minimalnie obeznany z historią, literaturą czy nawet kinematografią. Ruiny czekają przede wszystkim na fascynatów archeologii, historii i Homera, ponieważ nie są efektowne i blado wypadają w porównaniu z Efezem czy Pergamonem. Mimo to powiew historii zmieszanej w tym miejscu z mitologią w połączeniu z fragmentami olbrzymich murów, działa na wyobraźnię.

 


Pamukkale. Jedyne na świecie, olśniewająco białe, wapienne tarasy z gorącą, źródlaną wodą, w której kąpiel zalecana jest osobom ze schorzeniami reumatycznymi i artretyzmem, wyglądają z daleka jak jasne blizny na górskim zboczu. Gdy podjeżdża się bliżej, nabierają bardziej konkretnych kształtów. Staje się zrozumiałe, dlaczego miejsce to nazwano "bawełnianą twierdzą". Trawertyny wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Na terenie Parku znajdują się ruiny starożytnego Hierapolis - m.in. teatru i świątyni Apolla.




Kapadocja to dla wielu podróżników kraina legendarna. Stanowi żelazny punkt programu każdej wycieczki przybywającej do Turcji, czemu nie można się dziwić, ponieważ jest tu po prostu pięknie. Niesamowite twory natury i ludzkich rąk, jakie można tu podziwiać, powstały na skutek skamienienia tufu wulkanicznego - popiołu wyrzuconego 3 mln lat temu przez okoliczne wulkany. Najpiękniejsze formy zobaczyć można koło wioski Göreme. W Goreme i dolinie Zelve znajdują się wykute w skałach klasztory, kościoły bizantyjskie i domy mieszkalne. Podziwianie Doliny Miłości pobudza zmysły i zachwyca różnorodnością kształtów formacji skalnych. W Kaymakli natomiast znajduje się podziemne miasto. Dzięki erozji w miękkich skałach wykuto wielopiętrowe labirynty, tunele i groty, służące jako miejsce schronienia dla prześladowanych pierwszych chrześcijan. 




Lot balonem o wschodzie słońca umożliwia w pełni podziwianie pięknych dolin Kapadocji, której krajobraz zalicza się do najciekawszych na świecie. Dzięki działalności wulkanów Kapadocja przypomina powierzchnię księżyca.  




W stolicy Turcji, Ankarze, 4-milionowej metropolii najciekawsze do zwiedzania jest monumentalne mauzoleum Kemala Atatürka – twórcy republiki tureckiej i pierwszego prezydenta Turcji po I wojnie światowej oraz Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, najlepsza tego typu placówka w całym kraju. Jednak wbrew powszechnej opinii, Ankarę, ze spokojnym sumieniem można polecić zwiedzającym ten kraj turystom. Szczególnie zadowolone będą osoby zainteresowane historią Turcji, rozwojem jej kultury, ale także dziejami najnowszymi.




Safranbolu to perła architektury osmańskiej i jedyne miasto w Turcji, w którym zachowała się tak duża część zabytkowej zabudowy (800 odrestaurowanych, tradycyjnych domów, z których część przeznaczono na hotele). Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO, składa się wyłącznie ze starych osmańskich domostw. Ich renowację rozpoczęto w 1975 r. i od tamtego czasu miasteczko cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, choć i tak tłumy zwiedzających nie są w stanie przesłonić jego wyjątkowego uroku. Piękną panoramę miasta można podziwiać ze wzgórza Hidirylik.
Safranbolu znane jest z szafranu, słodkiego rachatłukum i wyrobów miedzianych.




Konya – mistyczne centrum Turcji i, co za tym idzie, najbardziej religijne i konserwatywne miasto Anatolii. To tutaj w XIII wieku mieszkał i nauczał Rumi, najwybitniejszy poeta suficki i założyciel zakonu wirujących derwiszów. Warto w Konyi spędzić trochę czasu, by odwiedzić Muzeum Sztuki Islamu, majestatyczne meczety, a wieczorem udać się na pokaz wirowania derwiszów. Ten religijny taniec- modlitwa hipnotyzuje swoją mistyczną siłą, szybkością i barwami.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz